INNOWACYJNE TECHNOLOGIE I
WYNIKI BADAŃ NAUKOWYCH
-- Baza Danych --
PROCEDURY POSTEPOWANIA PRZY ZGŁOSZENIU:
- Procedura
- Zakładanie konta
- Dodawania oferty
- Pomocne definicje
Strona główna / Uchwała senatu UZ /
R E G U L A M I N
korzystania z wyników prac intelektualnych  powstałych w Uniwersytecie Zielonogórskim

W celu ujednolicenia zasad korzystania z wyników prac intelektualnych powstałych w Uniwersytecie Zielonogórskim, zwanym dalej Uniwersytetem, oraz ochrony interesów Uniwersytetu i twórców tych wyników postanawia się co następuje:

§1
OBJAŚNIENIA POJĘĆ UŻYWANYCH W REGULAMINIE
1. Za wyniki prac intelektualnych, zwane dalej wynikami, uważa się:
1) utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności utwory naukowe, literackie, publicystyczne, muzyczne, plastyczne, wzornictwa przemysłowego, architektoniczne, programy komputerowe, a także bazy danych mające charakter utworu;
2) wynalazki i wzory użytkowe, wzory przemysłowe i topografie układów scalonych, a także projekty racjonalizatorskie w rozumieniu ustawy prawo własności przemysłowej,
3) inne rezultaty naukowe, takie jak na przykład odkrycia naukowe, hipotezy, ekspertyzy, metody badań.
2. Przez wyniki pracownicze rozumie się wyniki stworzone w trakcie wykonywania obowiązków ze stosunku pracy. Wyniki powstałe w innych warunkach są wynikami niepracowniczymi.
3. Przez obowiązki ze stosunku pracy rozumie się zadania, których realizacja należała do zakresu obowiązków twórcy wyniku, w szczególności wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących, umowy o pracę, mianowania, z zakresu czynności przypisanych twórcy lub z polecenia przełożonego mieszczącego się w granicach obowiązków pracowniczych
twórcy, zawsze w powiązaniu z zakresem działalności jednostki, w której twórca jest zatrudniony.
4. Przez pomoc Uniwersytetu rozumie się pomoc, która stanowi warunek istotny i bezpośredni uzyskania wyniku pracy intelektualnej; pomoc wyrażać się może w szczególności w nakładach finansowych, technicznych, materiałowych lub może polegać na udzieleniu wskazówek merytorycznych.
5. Przez komercjalizację wyniku rozumie się przeznaczenie wyniku do gospodarczego wykorzystania na podstawie umowy zawartej między Uniwersytetem a podmiotem trzecim, w tym umowy licencyjnej dotyczącej korzystania z wyniku.
6. Prawami osobistymi są:
1) prawo do autorstwa wyniku,
2) prawo do oznaczenia wyniku swoim nazwiskiem lub pseudonimem,
3) prawo do nienaruszalności treści i formy wyniku oraz jego rzetelnego wykorzystania,
4) prawo do podjęcia decyzji o skierowaniu wyniku do publikacji,
5) prawo do nadzoru nad sposobem korzystania z wyniku.
7. Prawa majątkowe to:
1) prawo do korzystania z wyniku,
2) prawo do rozporządzania wynikiem,
3) prawo do pobierania pożytków z tytułu rozporządzania wynikiem,
4) prawo do wynagrodzenia za korzystanie z wyniku przez osoby trzecie.


§2
ZAKRES PODMIOTOWY REGULAMINU
1. Postanowienia Regulaminu stosuje się do pracowników Uniwersytetu zatrudnionych na podstawie mianowania lub umowy o pracę, których zakres obowiązków w całości lub części polega na świadczeniu pracy o charakterze intelektualnym. Do pozostałych pracowników postanowienia Regulaminu mają zastosowanie, jeżeli wynika to wyraźnie z odpowiednich klauzul zawartych w umowie o pracę lub jeżeli wyrażą oni na to zgodę.
2. Postanowienia regulaminu dotyczą także studentów i doktorantów nie pozostających z Uniwersytetem w stosunku pracy, jeżeli stanowi tak umowa zawarta między Uniwersytetem a studentem lub doktorantem.


§3
ZASADY PUBLIKACJI WYNIKÓW INTELEKTUALNYCH
1. Z mocy art. 14 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Uniwersytetowi przysługuje pierwszeństwo opublikowania utworu naukowego, który powstał w wyniku wykonywania obowiązku ze stosunku pracy.
2. Jeżeli autor utworu uzna za celowe opublikowanie tego utworu w wydawnictwie specjalistycznym o szerokim zasięgu, wówczas uznaje się, iż prawo pierwszej publikacji utworu przez Uniwersytet jest zrealizowane przez umieszczenie na publikacji, obok nazwiska twórcy, pełnej nazwy Uniwersytetu.
3. Przy publikacji wyniku pracowniczego twórca obowiązany jest umieścić obok swego nazwiska nazwę Uniwersytetu.
4. Przy publikacji wyniku pracowniczego dotyczącego w szczególności nowego rozwiązania technicznego twórcy nie wolno ujawniać jego istoty w sposób zamykający Uniwersytetowi drogę do uzyskania korzyści materialnych z gospodarczego wykorzystania wyniku.
5. Jeśli twórca uzna, że uzyskany przez niego wynik pracowniczy może stanowić nowe rozwiązanie techniczne, przed publikacją, ale nie później niż na miesiąc przed zawarciem umowy wydawniczej, twórca zobowiązany jest przedłożyć przygotowane do publikacji materiały rzecznikom patentowym Uniwersytetu w celu oceny, czy nie zawierają rozwiązań posiadających zdolność patentową lub rejestrową. Po zapoznaniu się z opinią rzeczników patentowych Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą zezwala na publikację w całości albo podejmuje decyzję o wstrzymaniu publikacji do czasu zgłoszenia rozwiązania w Urzędzie Patentowym albo zezwala na publikację bez ujawniania istoty rozwiązania. Materiały do takiej publikacji powinny być przygotowane we współdziałaniu z rzecznikami patentowymi. Kopia decyzji Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą w sprawie publikacji przekazywana jest Prorektorowi ds. Rozwoju.
6. Jeżeli utwór ma być publikowany w wydawnictwie Uniwersytetu, publikacja i rozpowszechnianie utworu następuje na warunkach określonych każdorazowo w umowie wydawniczej zawartej między Uniwersytetem a twórcą utworu po przyjęciu utworu do druku, nie później jednak niż przed upływem sześciu miesięcy od dostarczenia przez twórcę utworu Prorektorowi ds. Rozwoju. Umowa powinna określać wysokość wynagrodzenia twórcy lub sposób jego ustalenia. Na umowie powinna widnieć adnotacja o wyniku procedury określonej w ust. 5 i dopuszczeniu materiału do publikacji.
7. Zasady określone powyżej mają odpowiednie zastosowanie także do materiałów przeznaczonych na konferencje, seminaria etc. oraz do publikacji dokonywanej przez pracowników Uniwersytetu w wydawnictwach innych niż wydawnictwo Uniwersytetu.


§4
UPRAWNIENIA I ZOBOWIĄZANIA UNIWERSYTETU JAKO WŁAŚCICIELA
PRAW MAJĄTKOWYCH DO WYNIKÓW INTELEKTUALNYCH
1. Uniwersytetowi służą prawa majątkowe:
1) do wynalazków i wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych oraz topografii układów scalonych, będących wynikami pracowniczymi,
2) do wyników powstałych w wyniku realizacji umowy zawartej między twórcą a Uniwersytetem, jeżeli umowa tak stanowi,
3) do wyników powstałych przy pomocy Uniwersytetu, jeżeli umowa o udzielenie pomocy przyznaje Uniwersytetowi prawa majątkowe do wyniku,
4) do innych niż utwory pracowniczych wyników prac intelektualnych.
2. Uniwersytetowi służą także prawa majątkowe do projektów wynalazczych, które zostały przez ich twórców odstąpione Uniwersytetowi do korzystania w trybie art. 20 i 21 ustawy Prawo własności przemysłowej.
3. Uniwersytet jako właściciel praw majątkowych może:
1) nieodpłatnie korzystać z wyniku dla celów badawczych i dydaktycznych, w tym udostępniać go innym pracownikom, studentom czy też doktorantom w celach niekomercyjnych,
2) korzystać z wyników we własnym zakresie w sposób przynoszący mu dochód,
3) udostępniać wyniki w celach komercyjnych osobom trzecim, przykładowo w postaci ekspertyz, a także dla prowadzenia przez osoby trzecie działalności usługowej lub produkcyjnej,
4) występować do Urzędu Patentowego RP o przyznanie mu praw wyłącznych do wyników prac posiadających zdolność patentową lub rejestrową.
4. W przypadku uzyskania przez Uniwersytet dochodów z tytułu eksploatacji wyników pracowniczych przez osoby trzecie na podstawie umów o korzystanie z przysługujących Uniwersytetowi praw, na przykład w postaci przychodów licencyjnych lub zapłaty za przeniesienie prawa, dzielone są one, po potrąceniu kosztów uzyskania i utrzymania ochrony prawnej, między twórcę/twórców, zatrudniającą go/ich jednostkę organizacyjną i Uniwersytet w proporcji 50%:30%:20%. Umowa dotycząca konkretnego rozwiązania i konkretnej realizacji może przewidywać inne zasady podziału korzyści.
5. Postanowienia ust. 4 stosuje się odpowiednio do dochodu z tytułu sprzedaży przez Uniwersytet konkretnych rezultatów naukowych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3.


§5
PRAWA I OBOWIĄZKI TWÓRCÓW WYNIKÓW PRACOWNICZYCH
1. Twórca wyniku, do którego prawa majątkowe służą Uniwersytetowi, zachowuje zawsze prawa osobiste.
2. Twórcy wyniku pracowniczego przysługuje ponadto:
1) prawo do publikacji wyniku na zasadach określonych w §3 regulaminu,
2) prawo do korzystania z wyniku w dalszej pracy naukowej,
3) prawo do wynagrodzenia w razie komercjalizacji wyniku.
3. Twórca, który uzyskał wynik pracowniczy, zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania o tym fakcie kierownika jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony, w celu przyjęcia wyniku przez Uniwersytet.
4. Twórcom wyników pracowniczych nie wolno:
1) udostępniać osobom trzecim wyniku przed dokonaniem czynności określonych w § 3 ust. 5 i 6,
2) udostępniać osobom trzecim wyniku nadającego się do komercjalizacji bez pisemnej zgody Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą,
3) podejmować żadnych zobowiązań wobec osób trzecich w zakresie gospodarczego wykorzystania wyniku, np. upoważniać do korzystania z wyniku w drodze licencji, uczestniczyć w porozumieniach dotyczących komercjalizacji wyniku, wykorzystywać go w działalności zawodowej poza Uniwersytetem itp. bez pisemnej zgody Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, przy czym dotyczy to także materiałów towarzyszących lub uściślających wynik pracowniczy, takich jak np. dokumentacja konstrukcyjna lub technologiczna, instrukcja, opis techniczny lub technologiczny, schemat itp.
5. Z chwilą ustania stosunku pracy twórca:
1) obowiązany jest przekazać Uniwersytetowi informacje o posiadanych wynikach,
2) nie może bez wiedzy i zgody Uniwersytetu wykorzystywać tych wyników w swej dalszej działalności zawodowej,
3) przy wykorzystywaniu tych wyników w dalszej działalności naukowej winien mieć na uwadze prawa i interesy Uniwersytetu.
6. Postanowienia ust. 5 nie dotyczą utworów.


§6
POSTANOWIENIA DODATKOWE
1. Przy wykonywaniu praw do wyników pracowniczych zarówno Uniwersytet, jak i twórca, winni zachować dbałość o poszanowanie praw drugiej strony. Realizacja tej zasady odbywa się przede wszystkim przez odpowiednią redakcję umów zawieranych z osobami trzecimi, w których to umowach winny być odpowiednio zabezpieczone zarówno interesy twórców jak i Uniwersytetu.
2. Umowy o wykonanie prac naukowo-badawczych zawierane z podmiotami gospodarczymi muszą określać stronę umowy uprawnioną do dysponowania wynikami powstałymi w trakcie realizacji umowy, przy czym należy dążyć do zapewnienia Uniwersytetowi co najmniej praw współwłaściciela wyników.
3. Jeżeli wyniki powstają w trakcie realizacji pracy wykonywanej przez zespół, w którym poza pracownikami Uniwersytetu biorą także udział inne osoby, kierownik zespołu odpowiedzialny jest za podpisanie z tymi osobami umowy zastrzegającej prawa majątkowe do wyniku na rzecz Uniwersytetu.
4. Jeżeli Uniwersytet nie jest zainteresowany wykorzystaniem przysługujących mu praw majątkowych do wyniku pracowniczego, może stosowną umową przenieść to prawo na twórcę wyniku.


§7
WYNIKI UZYSKANE W TRAKCIE REALIZACJI PROJEKTÓW FINANSOWANYCH ZE
ŚRODKÓW, KTÓRYMI DYSPONUJE MINISTER WŁAŚCIWY DS. NAUKI
O ile odrębne przepisy czy też wytyczne nie stanowią inaczej, postanowienia regulaminu stosuje się także do wyników uzyskanych w związku z wykorzystaniem środków przeznaczonych na naukę na podstawie ustawy o finansowaniu nauki.


§8
WŁAŚCIWOŚĆ PODMIOTOWA W ZAKRESIE
PRACOWNICZYCH PRAW WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ
1. Wszystkie decyzje w sprawach objętych regulaminem podejmuje ze strony Uniwersytetu Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, o ile nie zostały zastrzeżone dla innych osób.
2. Decyzje w sprawach dotyczących publikacji utworów w Uniwersytecie podejmuje Prorektor ds. Rozwoju, z zastrzeżeniem § 3 ust. 5 i 7.
3. Rejestr wynalazków i wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych oraz topografii układów scalonych prowadzą oraz wszelkie sprawy proceduralne związane z ochroną prawną i komercjalizacją tych wyników załatwiają obsługujący Uniwersytet rzecznicy patentowi w porozumieniu z twórcami wyniku.


§9
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Postanowienia Regulaminu dotyczące twórców odnoszą się także do współtwórców. Współtwórcy wyniku obowiązani są do uzgadniania swego stanowiska w sprawach ich dotyczących i wyznaczenia pełnomocnika do reprezentowania ich interesów wobec Uniwersytetu.
2. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie maja zastosowanie odpowiednie przepisy ustaw:
- z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity – Dz. U. z 2006 r., nr 90, poz. 631 z późniejszymi zmianami),
- z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity - Dz. U. z 2003 r., nr 119, poz. 1117 z późniejszymi zmianami),
- z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. 1365 z późniejszymi zmianami),
- z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jednolity - Dz. U. z 2003 r., nr 153, poz. 1503 z późniejszymi zmianami),
- z dnia 8 października 2004 r. o finansowaniu nauki (Dz. U. nr 238, poz. 2390 z późniejszymi zmianami).
Created by GRT STUDIO © 2012
strony internetowe | sklepy internetowe | pozycjonowanie Zielona Góra |
X ZAMKNIJ
Nowe zasady dotyczące cookies: Zgodnie z dyrektywą unijną oraz obowiązującym polskim prawem informujemy o wykorzystywaniu w serwisie internetowym http://www.wng.cptt.uz.zgora.pl/ plików cookies ( ciasteczek ). Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie i przetwarzanie plików cookies kliknij Zamknij. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki tak aby nie zapamiętywała plików cookies oraz przejść do Naszej Polityki Cookies.